A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Rusko - Moskva - Průvodce

Suzdal je pohádkové malebné městečko ležící na březích říčky Kamenky. Po zachvácení Kyjeva Litvou se Suzdal stal zvláštní církevním hlavním městem středověké Rusi a hlavním městem prvního rostovsko - suzdalského údělného knížete Jurije Dolgorukého.

Velkoknížata a carové zde bohatě zařizovali svaté kláštery. V jižní části města na lukách u břehu říčky stála pevnost, na východě se rozkládala kupecká a řemeslnická část města, na severu byly budovány největší kláštery. V řemeslnické a obchodnické části města nechali měšťané stavět chrámy.

Je neuvěřitelné, kolik jich bylo postaveno v tak malinkém městečku. Celkem je v Suzdalu okolo stovky kostelů.

Městské chrámy stojí často v párech: chladný letní chrám s vysokými klenbami, obvykle bohatší, slavnostněji ozdobený a vedle zimní, skromnější, těsnější, tam také nebylo topení, kromě malinkého ohýnku v oltáři, ale nízké klenby, plameny svíček, lampiček ho zřejmě dělali „teplejším.“ Procházet se po Suzdalu je skutečně velký zážitek. Kromě všudypřítomných kostelů a krásných klášterů, si můžete vychutnat atmosféru ruského malého města. V létě se místní lidé baví na ulici hrou na harmoniku a zpěvem, stojí tu mnoho stánků se suvenýry a babičky prodávají nakládané okurky, které jsou velmi osvěžující. Na osvěžení doporučuji i výborný suzdalský kvas, který se vyrábí kvašením z chlebu a obsahuje nepatrné množství alkoholu.

Doprava do Suzdalu:
1) autobusem z Moskvy z nádraží Ščelkovskij avtovokzal goroda Moskvy - autobus Moskva-Suzdal
2) autobusem z Vladimiru z nádraží GUP Vladimirskij avtovokzal, Bokzalnaja ploščaď 1,
od 7:30 do 21:40 skoro každou půlhodinu (cena jízdenaky okolo 30 rublů)

Památky

- Jevfimijův klášter
- Pokrovský klášter
- Muzeum ruského dřevěného stavitelství
- Suzdalský Kreml

Spaso - Jevfimijův klášter

Největší suzdalský klášter stojí na východním kraji městečka. Je starý přes 600 let a obklopuje ho kamenná hradba s dvaceti věžemi, která je delší více než 1 kilometr. Do kláštera se vstupuje nevysokou branou v průjezdní masivní vysoké věži. Za nimi je malinké nádvoří s ještě nižší klenbou průchodu. Nad branou stojí Blagoveščenský kostel z počátku 17. století.

Branou se vejde k rozlehlému přízemnímu Preobraženskému chrámu s velkými cibulemi kupolí. Chrám je uvnitř vymalovaný a ozdobený freskami. Z boku je k němu přilepený malinký kostelík nad hrobkou igumena (představeného kláštera) Jevfimije, který dal klášteru jméno. Vedle chrámu stojí velká zvonice s kostelem. Podle data stavby je očividně spojena s oslavou narození prvního a jediného syna Vasilije III. budoucího cara Ivana Hrozného a zasvěcena jeho nebeskému patronu Janu Křtiteli.

Klášter má pohnutou minulost. Už Kateřina II. ho používala jako státní věznici, byli zde vězněni pugačevci a zemřel tu děkabrista F. Šachovskij. Po prohlídce je dobré vyjít na břeh řeky Kamenky a pokochat se panoramatem Pokrovského kláštera. Spaso-Jevfimijův klášter byl zapsán na seznam UNESCO.

telefon: (49231) 2-07-46

otevírací doba: Út, St, Pá, Čt, So, Ne 10:00-18:00 Po - zavřeno
poslední Čt v měsíci - zavřeno (sanitární den)

vstupné: A) občané RF a států SNS všechno dospělí 200 rublů, zlevněné 110 rublů, jinak jednotlivé památky 10-50 rublů
B) cizí státní příslušníci 400 rublů, jednotlivé památky 60-100 rublů

Pokrovský klášter

Klášter stojí na lukách nížiny při břehu Kamenky a je viděn celý, skoro z ptačí perspektivy. Obklopují ho nevysoké stěny a věže. V husté zeleni se bělají lehké stavby, mezi nimi prosté roubené chalupy. Většina staveb byla postavena v první třetině 16. století otcem Ivana Hrozného Vasilijem III. Tento klášter sloužil jako věznice určená pro ženy. Po rozvodu Vasilije III. s jeho bezdětnou manželkou Solomoníí Saburovovou, který trval deset a půl roku, tu zapuzená žena strávila zbytek života jako mniška.

Dominantou kláštera je chrám Roucha Matky boží (sobor Pokrovu) se třemi kupolemi. Uvnitř jsou prosté bílené stěny, podlaha z černých keramických dlaždic, ve stěnách kamínka a nevelké výklenky, v nichž se uchovávaly starodávné růžence a modlitební koberečky. Ve spodní části ve sklepě chrámu je pohřbena zapuzená carevna Solomonie, jako mniška Sofie.

Vedle její hrobky byla objevena malinká hrobka s hadrovou panenkou. Podle pověsti v klášteře Solomonie porodila syna, a protože ho chtěla zachránit od neodvratné záhuby, svěřila ho věrným lidem a inscenovala jeho smrt a pohřeb.

Klášter byl místem věznění první ženy Petra Prvního Jevdokie Lopuchinové, popravy jejich syna careviče Alexeje Petroviče a strašného vypořádání se s jeho příznivci lidmi blízkými bývalé carevně.

Velice zajímavý je kostel Zvěstování Bohorodičky (Blagoveščenskaja cerkov) nad hlavním vstupní bránou (tzv. Svatou). Je to kostelíček malinký skoro jako hračka, který připomíná vyřezávanou skříňku.

otevírací doba: Po, Út, Pá, So, Ne 10:00-18:00 St, Čt - zavřeno
poslední Pá v měsíci - zavřeno (sanitární den)

Muzeum ruského dřevěného stavitelství

Nachází se za řekou Kamenkou. Ze suzdalské oblasti sem byly převezeny Preobraženský a Nikolský kostel, vedle nich stojí prostá vladimirská chalupa. Tyto rolnické kostely byly postaveny pouhou sekerou a dlátem a jejich střechy pokrývají osikové šindele. V muzeu si můžete udělat představu o tom, jak žili rolníci v Rusku. K prohlédnutí je zde dům chudého rolníka, dům středního rolníka, starý mlýn a vesnické dřevěné kolotoče a houpačky.

telefon: (49231) 2-07-84

otevírací doba: Po, Út, Čt, Pá, So, Ne 9:00-17:00
St - zavřeno poslední Pá v měsíci - zavřeno (sanitární den)

vstupné: A) občané RF a států SNS dospělí 100 rublů, zlevněné 60 rublů B) cizí státní příslušníci 200 rublů
průvodce – 200 rublů na hodinu

Suzdalský kreml

Původní jádro městečka. V 11. - 12.století byla postavena pevnost, okolo které stály hliněné valy dlouhé 1400 metrů s prkennými stěnami a věžemi. V kremlu sídlil dvůr knížete a biskupa s městským chrámem, knížecí družina, armáda knížete a biskupa., Z kremlu se dochovaly hliněné valy, rozvaliny bývalé pevnosti, několik kostelů a soubor archijerejského dvora.

Na okraji kremlu stojí podivuhodný dřevěný Nikolský kostelík. Hlavním chrámem kremlu byl starý chrám Narození Bohorodičky (Sobor rožděstva Bogorodicy). Poprvé byl postaven v 11. století knížetem Vladimírem Monomachem. Jeho pravnuk kníže Georgij Vsevolodovič nechal v roce 1225 už zašlý chrám rozebrat a postavit nový z bílého kamene.

Poté se chrám zřítil a byl obnoven roku 1530. Jeho vzhled se dochoval dodnes. Z původního chrámu 13.století zůstalo málo - spodní část stěn z tufu, vyřezávané detaily z vápence a uvnitř se dochovaly fragmenty nástěnné malby 13. stol. staré fresky na sloupech před oltářem.

Koncem 12. stol. byl vyroben hladký, prostý, ale velkolepý ikonostas okovaný zlaceným stříbrem od Grigorije Zinovjeva, hlavní památka chrámu je Zlatá brána jižního a západního portálu. Ohromná jsou křídla jejích dveří se zlatou malbou na matně černém pozadí a s měděnými listy. Jedná se o jeden z nejcennějších pokladů středověkého ruského umění. Malby znázorňují pohádková zvířata, evangelické náměty a také scény ze všedního života.

telefon: (49231) 2-16-24

otevírací doba: Po, St, Čt, Pá, So, Ne 10:00 - 18:00 Út - zavřeno poslední Pá v měsíci - zavřeno(sanitární den)

vstupné: A) občané RF a států SNS dospělí 150 rublů, zlevněné 80 rublů, jednotlivé památky 10 - 50 rubů
B) cizí státní příslušníci 300 rublů, jednotlivé památky 30 - 100 rublů

v Suzdalu (nahrál: admin)
v Suzdalu
Suzdal (nahrál: admin)
Suzdal
Pohled na jeden z kostelů (nahrál: admin)
Pohled na jeden z kostelů
Suzdal (nahrál: admin)
Suzdal
Suzdal (nahrál: admin)
Suzdal
Suzdal - pohádkové město (nahrál: admin)
Suzdal - pohádkové město
Malebný Suzdal (nahrál: admin)
Malebný Suzdal
Jeden ze suzdalských kostelů (nahrál: admin)
Jeden ze suzdalských kostelů
Suzdal (nahrál: admin)
Suzdal
Suzdalsá stavba (nahrál: admin)
Suzdalsá stavba
Suzdalský dům (nahrál: admin)
Suzdalský dům
Krásná stavba (nahrál: admin)
Krásná stavba
V Suzdalu (nahrál: admin)
V Suzdalu
Na výletě v Suzdalu (nahrál: admin)
Na výletě v Suzdalu
Suzdalský kostelík (nahrál: admin)
Suzdalský kostelík
Kamenná hradba (nahrál: admin)
Kamenná hradba
Suzdal (nahrál: admin)
Suzdal
 (nahrál: Kamil Hainc)
 (nahrál: Kamil Hainc)
 (nahrál: Kamil Hainc)
 (nahrál: Kamil Hainc)
 (nahrál: Kamil Hainc)
?? nová rubrika Sergijev Posad - vstup do areálu - ;-) (nahrál: Kamil Hainc)
?? nová rubrika Sergijev Posad - vstup do areálu - ;-)
?? nová rubrika Sergijev Posad - vstup do areálu (nahrál: Kamil Hainc)
?? nová rubrika Sergijev Posad - vstup do areálu
?? nová rubrika Sergijev Posad - vstupní věž (nahrál: Kamil Hainc)
?? nová rubrika Sergijev Posad - vstupní věž
?? nová rubrika Sergijev Posad - vstupní věž (nahrál: Kamil Hainc)
?? nová rubrika Sergijev Posad - vstupní věž
?? nová rubrika Sergijev Posad - největší chrám (nahrál: Kamil Hainc)
?? nová rubrika Sergijev Posad - největší chrám
?? nová rubrika Sergijev Posad - uvnitř areálu (nahrál: Kamil Hainc)
?? nová rubrika Sergijev Posad - uvnitř areálu
?? nová rubrika Sergijev Posad - uvnitř areálu (nahrál: Kamil Hainc)
?? nová rubrika Sergijev Posad - uvnitř areálu
?? nová rubrika Sergijev Posad - uvnitř areálu (nahrál: Kamil Hainc)
?? nová rubrika Sergijev Posad - uvnitř areálu
?? nová rubrika Sergijev Posad - uvnitř areálu (nahrál: Kamil Hainc)
?? nová rubrika Sergijev Posad - uvnitř areálu

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11

Konvertor měn

 
Zdroj: penize.cz
REKLAMA