A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Rusko - Moskva - Průvodce

Starobylé město Vladimir, ležící na řece Kljazmě, vypráví mnoho z dějin středověké Rusi. Po pádu Kyjeva se stalo načas centrem Ruska, než jeho místo obsadila Moskva. Sídlil zde velkokníže a metropolita. Je zde několik významných památek ruského středověku.

Doprava do Vladimiru: Každodenně jezdí autobus Moskva Vladimir, z nádraží Ščelkovskij avtovokzal goroda Moskvy.

Památky

- Zlatá brána
- Chrám Zesnutí Bohorodičky
- Dmitrijevský chrám
- Palác
- Muzeum

Zlatá brána (Zolotyje vorota)

Zlatá brána byla postavena roku 1164. Je to jediná stavba, která zbyla ze středověké pevnosti. Když roku 1238 Tataři obléhali město, obránci statečně udrželi nápor tatarské hordy na bránu a nepřátelé nakonec vnikli do města průlomem v dřevěných hradbách.

Brána má tvar krychle z bílého kamene, ve které je proražen vstupní oblouk, po jejích stranách stojí kulaté věže a z boků přístavky. Nad obloukem byl v 19. století vystavěn kostel Uložení roucha Bohorodičky (cerkov Rizpoloženija). V místnostech Zlaté brány je dnes muzeum, kde můžete vidět model obrany města před Tatary roku 1238 doprovázený osvětlením a zvuky válečné vřavy, a také dobové mongolské i ruské zbraně. Tato památka byla zařazena do soupisu UNESCO.

telefon: (4922) 32-25-59

otevírací doba: Po-St 10:00 - 18:00
Pá-Ne 10:00 - 18:00, Čt – zavřeno poslední Pá v měsíci - zavřeno (sanitární den)

vstupné: A) občané RF a států SNS, dospělí 30 rublů, zlevněné vstupné 15 rublů
B) cizí státní příslušníci 60 rublů

Chrám Zesnutí Bohorodičky (Uspenskij sobor)

Chrám nechal postavit roku 1160 kníže Andrej Bogoljubskij, který přenesl své sídlo z Kyjeva do Vladimiru. Chrám měl tři kupole, zevnitř byl zdobený kamennou řezbou, freskami a pozlacením. Požár, který zde vypukl v roce 1185, většinu výzdoby zničil. Chrám obnovili ruští kameníci, kteří přestavěli celou budovu, rozšířili východní oltářní část, a další části obstavěli novými stěnami.

Za tím vším se skryl původní Andrejův chrám, ale několik prvků zůstalo patrných. Za knížete Vsevoloda chrám dostal pět nových pozlacených kupolí a uvnitř byl rozdělen na pět místností. Zachovaly se detaily původního architektonického zařízení: klenbově obloukový vlys s klínovými konzolemi a vyřezávanými hlavicemi sloupu západoevropského charakteru a fragmenty venkovní freskové malby z roku 1161. Stavební mistři, které povolal kníže Vsevolod mnoho z toho zopakovali na nových stěnách chrámu.

Během staletí chrám nejednou hořel, byl restaurován, ale zachoval si svůj celkový vzhled. V 19. století vedle něj postavili vysokou zvonici. V chrámu se uchovávala drahocenná ikona Vladimirské Bohorodičky geniálního byzantského umělce počátku 12. století, ke které se váže legenda o založení města.

Když kníže Andrej Bogoljubskij putoval z Kyjeva na severovýchod Rusi, měl tuto ikonu s sebou. V noci na něj Bohorodička promluvila a ukázala mu místo, kde chce být uložena, na tomto místě pak byl vystavěn chrám a okolo něj město.

V chrámu jsou rovněž vzácné freskové malby celosvětově známého velikého malíře ruského středověku Andreje Rubljova a malby Daniila Černého a jejich pomocníků na dvou klenbách pod kůrem, na pilastru v levé části oltáře, na jihozápadním pylonu. Dolní část stěn u oken zdobí ornamentální malby. Chrám je na seznamu památek UNESCO.

otevírací doba: Út, St, Čt, Pá, So, Ne 13:00 - 16:30
Po - zavřeno

vstupné: A) občané RF a států SNS dospělí 50 rublů, zlevněné 30 rublů, s průvodcem 80 a 60 rublů
B) cizí státní příslušníci: 100 rublů, s průvodcem 150 rublů

Dmitrijevský chrám (Dmitrijevskij sobor)

Dmitrijevský chrám byl postaven roku 1197 a sloužil jako knížecí dvorský kostel Vsevoloda III. Podle plánu je chrám prostý – s jednou kupolí, typický pro 12. století. Ale jeho formy jsou překvapivě slavnostní a harmonicky sjednocené.

Zblízka chrám udivuje sochařským bohatstvím kamenné řezby, pokrývající stěny. Jsou zde vyobrazena heraldická zvířata, ptáci, rostlinný ornament, postavy světců, starozákonních králů, proroků, kompozice na mytologická, náboženská a každodenní témata. David Žalmista je třikrát vyobrazen v centrálních částech fasády. Alexandr Makedonský je vynášen do nebe bájnými gryfami. Velmi zajímavá je „kamenná závěť“ knížete Vsevoloda: Vsevolod sedící na trůně představuje svým početným synům chlapečka, jejich mladšího bratra, který se má stát jeho nástupcem.

telefon: (4922) 32-24-67

otevírací doba: Po, St, Čt 11:00 - 17:00 Pá, Ne 11:00 - 18:00
Út - zavřeno poslední St v měsíci - zavřeno (sanitární den)

vstupné: A) občané RF a států SNS dospělí 30 rublů, s průvodcem 60 rublů, zlevněné 15 rublů, s průvodcem 40 rublů
B) cizí státní příslušníci 80 rublů, s průvodcem 120 rublů

Palác

Palác stojící v centru města byl postaven v letech 1785 - 1790 podle projektu architekta Blanka ve slohu klasicismu. Palác je ukryt v hlubině starého parku s fontánou a alejemi. Původně byl určen pro administrativu. V 90. letech 20.století se podařilo osvobodit palác od úředníků a dnes je v něm zřízeno muzeum.

telefon: (4922) 32-52-78

otevírací doba: Út, St 10:00 - 16:00
Čt-Ne 10:00 - 17:00, Po - zavřeno
poslední Čt v měsíci - zavřeno (sanitární den)

vstupné: A) občané RF a států SNS dospělí 110 rublů, zlevněné 60 rublů
B) cizí státní příslušníci 200 rublů

Muzeum

Budova muzea byla postavena podle projektu architekta P. G. Begena v roce 1906. Expozice muzea představuje dějiny vladimirského kraje od nejstarších dob do roku 1917.

telefon: (4922) 32-22-84

otevírací doba: Po, Čt 10:00 - 16:00 St, Pá, So, Ne 10:00 - 17:00
Út - zavřeno
poslední Čt v měsíci zavřeno - (sanitární den)

vstupné: A) občané RF a států SNS dospělí 30 rublů, zlevněné 15 rublů
B) cizí státní příslušníci 60 rublů

Zlatá brána ve Vladimiru (nahrál: admin)
Zlatá brána ve Vladimiru
Uspenskij sobor ve Vladimiru (nahrál: admin)
Uspenskij sobor ve Vladimiru
Dmitrijevský chrám (nahrál: admin)
Dmitrijevský chrám
Jdeme na mši (nahrál: admin)
Jdeme na mši
ve Vladimiru (nahrál: admin)
ve Vladimiru

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA